نحوه شست و شوی کولر گازی

با نزدیک تر شدن فصل گرما، اکثر کسانی که از کولر گازی یا اسپیلت استفاده می کنند، به فکر سرویس کردن کولر گازی یا اسپلیت خود می افتند. سرویس کولر گازی علاوه بر بررسی سلامت کولر از نظر فنی (مانند چک کردن امپر و چک کردن شارژ گاز کولر گازی)، شامل شستشوی کولر گازی است. به طور کلی فرایند شستن کولر گازی شامل شستن پنل بیرونی کولر گازی و همچنین شستن پنل بیرونی کولر گازی است. 

در این مقاله قصد داریم درباره نحوه شستن پنل بیرونی کولر گازی به عنوان یکی از مراحل اصلی شستشوی کولر گازی صحبت کنیم.

اگر در زمینه سرویس کردن کولر گازی و همچنین نحوه شستشوی کولر اسپلیت یا کولر گازی تجربه و تخصصی ندارید، توصیه می‌کنیم که شخصا اقدام به این کار نکنید، چرا که ممکن است به کولر گازی آسیب جدی برسانید.

طریقه شستشوی پنل داخلی و خارجی کولر گازی : کویل های اواپراتور یا همان رادیاتور پنل داخلی کولر گازی در مدت زمان طولانی جرم و گرد و غبار می گیرند قبل از اواپراتور فیلتر نصب شده که آنها نیز باید تمیز شوند و با وجود فیلتر باز هم مقداری از این جرم و گرد و غبار به اواپراتور می رسد و باید هر چند سال یک بار اواپراتور (رادیاتور پنل داخلی) کامل شسته شود میزان این کثیفی به محل نصب کولر گازی بستگی دارد. کندانسور یا پنل بیرونی هم که در فضای آزاد نصب شده و گرد و غبار زیادی جذب می‌کند که باید هر چند ماه یکبار شستشو شود.

مراحل شستشوی پنل داخلی کولر گازی در حالت نصب

۱: قطع کردن برق کولر گازی

برای شستشوی پنل داخلی یا همان اواپراتور ابتدا برق اصلی ورودی کولر گازی را از فیوز مینیاتوری قطع کنید و مطمئن شوید که برق کولر گازی قطع شده است.

۲: باز کردن قاب پنل

ابتدا درب روی فیلتر ها را باز کنید و کامل درب را بیرون بکشید و بعد فیلتر ها را خارج کنید، سپس پیچ های قاب اصلی را باز کنید و زبانه خارها را از بالا و پایین آزاد کنید و تا قاب را پتوامید کامل از روی اواپراتور درآورید.

۳: نصب یک کاور آبریز

یک کاور آبریز که از قبل خریداری کرده‌اید را به صورت صحیح نصب کنید، توجه داشته باشید که کاور از پشت به دیوار چسبده باشد و لبه آن زیر پنل قرار بگیرد تا آب شستشو به دیوار آسیب نرساند.

۴: شستشوی اواپراتور

مواظب باشید که سمت راست پنل سیستم برق و برد الکترونیکی نصب شده و به هیچ عنوان حتی یک قطره آب نباید با آن محل برخورد داشته باشد برای اطمینان بیشتر قبل از آبپاشی و شستشو، آنجا را با پلاستیک و چسب کاملا بپوشانید. حالا می‌توانید با یک آبپاش و یا بخارشور اواپراتور را بشورید. پیشنهاد می‌کنیم که از بخارشوی استفاده کنید.

باز کردن و شستشوی پنل داخلی کولر گازی ( اواپراتور )

گاهی اوقات به خاطر شرایط نصب و یا محل نصب مانند محیط شلوغ کار و غیره نمیتوانید پنل را سر جای خود شستشو دهید و حتما باید پنل داخلی باز شود برای این کار مطمئنا باید یک سرویسکار کولر گازی ابتدا گاز کولر گازی را جمع کند و بعد پنل را از لوله های مسی و کابل های برق جدا کند سپس در محیط دیگر پنل را شستشو دهد.

چرا استفاده از بخار شوی بهتر است ؟

بخار شوی بدلیل گرمای زیاد و فشار بخار آب میتواند کویل های اواپراتور را بخوبی تمیز کند.

 بعد از شستشو مطمئن شوید که به هیچ عنوان آب به قطعات الکترونیکی و الکتریکی نرسیده اگر شک دارید همه جا را بررسی کنید و بعد کولر گازی را روشن کنید اگر آب به این قطعات نفوذ کرده حتما از یک تعمیرکار کولر گازی کمک بگیرید.

آیکونحتما بخوانید:

مقایسه و تفاوت کولر گازی با کولر آبی

مراحل شستشوی کندانسور یا پنل بیرونی کولر گازی

۱: اطمینان از قطع بودن برق کولر گازی

شستشوی کندانسور : بعد از شستشوی پنل داخلی کولر گازی حالا باید کندانسور کولر گازی را نیز کاملا بشورید. در این قسمت شستن کندانسور هم همانند پنل داخلی باید قدم به قدم جلو برویم. باز هم مطمئن شوید که برق کولر گازی را کاملا قطع کرده اید.

۲: باز کردن درب روی کندانسور

درب روی کندانسور توسط ۸ تا ۱۰ پیچ به بدنه بسته شده ابتدا پیچ ها را باز کنید و درب بالایی کندانسور را خارج کنید.

۳ : شستشوی کندانسور

داخل پنل بیرونی سمت راست، کمپرسور و قطعات الکتریکی و الکترونیکی نصب شده اند. اگر میتوانید با نایلون و چسب آن قسمت را کامل بپوشانید تا آب به این قسمت برخورد نکند حالا بعد از رعایت این کار ها می‌توانید کندانسور را با آب بشورید اگر در اینجا هم می‌توانید از بخارشوی و یا کارواش خانگی با فشار پایین استفاده کنید و پره های کنداسور را کاملا تمیز کنید. 

جلوی کندانسور یک موتور فن نصب شده که نگران آبریزی روی این قسمت نباشید ولی باز تا جایی که می‌توانید مراقب باشید که آب کمتری به آن قسمت برسد.

شستشوی کندانسور چه تاثیری دارد؟

شستشوی پنل خارجی کولر گازی در سرمادهی، راندمان کولر و کم شدن مصرف برق شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

چه زمانی بعد از شستشو کولر گازی را می‌توان روشن کرد؟

پس از شستن کندانسور کولر گازی نباید سریعا آن را روشن کنید بلکه باید اجازه دهید یک الی دو ساعت کولر گازی خاموش بماند تا اگر آب درون هر قسمت از آن نفوذ کرده است خشک شود.
علت اینکه می‌گویم آب نفوذ کرده به دستگاه خشک شود این است که اگر آب درون دستگاه باشد و آن را روشن کنید باعث اتصالی درون کولر گازی شما خواهد شد و ممکن است که قطعات درونی دستگاه بسوزند که در این حالت نیاز به تعمیر کولر گازی است و هزینه سنگینی را به بار خواهد آورد.

آیکونحتما بخوانید:

دستگاه داکت اسپلیت و مزایا و معایب آن چیست؟

مزیت شستشوی کندانسور کولر گازی

شستن کندانسور کولر گازی دارای مزایایی می‌باشد که در ادامه این بخش شما را با آن آشنا خواهیم کرد.

  • مصرف بهینه برق
  • بازدهی و عملکرد بهتر کولر گازی پس از شستشو
  • بهبود در نحوه عملکرد دستگاه
  • از بین بردن سر و صدای کولر گازی
  • برطرف کردن بوی نامطبوع
  • برطرف کردن باکتری‌های تشکیل شده از تجمع گرد و غبار

مطمئناً همین کارهای به‌ ظاهر ساده در سرویس کولر گازی می‌تواند تا حد بسیار بالایی از خرابی کولر در فصل زمستان جلوگیری کرده و شمارا از پرداخت هزینه برق اضافی و هزینه تعمیرکار معاف کند.