شارژ کولرهای گازی

یکی از راحت ترین راه‌هایی که نشان می‌دهد کولر گازی شارژ ندارد این است که تمام قطعات کولر گازی به درستی کار می‌کنند ولی کولر گازی باد گرم می‌دهد.
در این حالت می‌توانید با شارژ گاز کولر گازی این مشکل را برطرف کنید.
در برخی موارد کولر گازی یخ می‌زند در این صورت هم باید بدانید که گاز کولر گازی کم است و به بیرون منتقل نمی‌شود و باعث یخ زدن هواساز خواهد شد.
در این حالت هم باید بدانید که شارژ گاز کولر گازی لازم است.
برای اینکه بفهمید گاز کولر گازی کم است و یا اصلا گاز ندارد نیاز به انجام کار سختی نیست.
برای فهمیدن همین مشکلاتی نظیر گرم بودن باد کولر گازی در صورتی که روی حالت تابستانه است و یا یخ زدن هواساز کافی است.
یکی دیگر از مشکلاتی که باعث می‌شود شما بفهمید نیاز به شارژ گاز کولر گازی دارید این است که گاز فریون به درستی رطوبت هوا را نمی‌گیرد و باعث بروز بوهای نامطبوع در کولر گازی شما خواهد شد.
در برخی مواقع هم کولر گازی ارور می‌دهد و شما با توجه به آن می‌توانید این موضوع را درک کنید.

برای شارژ گاز کولرگازی معمولا از مبردهای زیر استفاده می شود که هریک از آنها را برای شما شرح داده ایم:

1.R-22: این نوع گاز که با نام Freon نیز شناخته می شود، نوعی هیدرو کلروفلوئوروکربن (HCFC) و به دلیل مضرات و آسیب های که بر محیط دارد، استفاده از آن برای سیستم های تهویه مطبوع متوقف گردیده است.

2.R-407C: این نوع مبردها نیز از خانواده مبردهای هیدرو کلروفلوئوروکربن با روغن پلی استر هستند.

3.R-410A: این گاز که به آن  Puron شناخته می شود. در مدل های جدید اسپلیت ها از گاز R410A استفاده می شود. این یک هیدرو فلوروکربن (HFC) است و روی لایه ازن نیز تاثیری نخواهد گذاشت.
مبردها مخلوط یا چند مبرد با درصدهای معین تشکیل شده اند و مشخصه بارز این مبردها عدد 5 یا 4 در ابتدای شماره شناسایی مبرد است.

آیکونحتما بخوانید:

معرفی انواع انواع داکت اسپلیت

شرایط لازم برای شارژ گاز به ‌وسیله ترازو یا شارژ گاز وزنی:

اولین شرط این است که شما برای این کار یک ترازوی دقیق دیجیتال که مخصوص این کار است تهیه‌کرده و شارژ گاز را به‌وسیله آن انجام دهید.
اما مهم‌ترین اصل در شارژ گاز به‌وسیله ترازو این است که سیستم چه یخچال‌فریزر و چه کولرگازی شما کاملاً فاقد گاز باشد تا شما بتوانید به‌وسیله ترازو این کار را انجام دهید زیرا اگر داخل سیستم شما گازی وجود داشته باشد شما از مقدار دقیق وزن آن باخبر نبوده و نمی‌دانید که چه مقدار گاز در سیستم است و چه مقدار باید به آن اضافه گردد پس شما اگر دستگاهی دارید که فاقد گاز است یا گاز بسیار کمی دارد، می‌توانید آن را خالی کنید (به دلیل آسیب رساندن گاز R22 به محیط‌زیست توصیه نمی‌شود) سیستم را کاملاً وکیوم کرده و ازنظر نشتی نیز برسی کنید و نسبت به برچسب فنی سیستم گاز موردنیاز آن را داخل سیستم تزریق کنید.
در روش شارژ گاز وزنی یا شارژ گاز با ترازو دقت داشته باشید که مقدار گاز ثبت‌شده روی برچسب فنی یا پلاک کولر گازی برای ۵ متر لوله اندازه‌گیری شده است و اگر شما در هنگام نصب لوله‌کشی را اضافه کرده باشید باید به ازای هر ۱ متر لوله ۲۰ گرم گاز اضافه کنید.
مثال: اگر کولرگازی روی برچسب فنی خود مقدار ۱ کیلوگرم گاز را درج کرده باشد و طول لوله‌کشی آن هنگام نصب ۸ متر باشد باید مقدار ۱۰۶۰ گرم گاز در سیستم تزریق کنید.
توجه: دقت داشته باشید اگر سیستمی به‌درستی وکیوم شود و مقدار گاز تزریقی به سیستم اندازه باشد شارژ گاز با ترازو یا شارژ گاز وزنی بهترین و علمی‌ترین نوع شارژ گاز است که سیستم را برای سالیان دراز ازلحاظ کیفیت سرمادهی تضمین میکند.