همانطور که می‌دانید سرویس کولر گازی باید به صورت دوره‌ای انجام شود تا بتوان به صورت حداکثری از هزینه‌های زیادی که ممکن است برای تعویض قطعات داخلی کولر گازی شود جلوگیری کرد. 

اگر شما جزء افرادی هستید که سالی یکبار به کولرگازی خود سر می‌زنید و برای فصل گرما آن را سرویس می‌کنید باید به شما بگوییم که تنها با سالی یکبار سرویس کولر گازی نمی‌توانید عمر کولر گازی را طولانی‌تر کنید. بهترین زمان سرویس کولر گازی دوره ۶ ماه می‌باشد که بهتر است برای سرویس کولر گازی از متخصصین سرویس کار کولر گازی بهره ببرید، زیرا هر گونه اشتباه در سرویس می‌تواند باعث هزینه بیشتری برای شما شود.
یک سری مشکلات رایج برای کولر گازی ممکن است رخ دهد که در این صورت باید به سرعت برای سرویس اقدام کنید. برای مثال خاموش شدن ناگهانی کولر گازی، خاموش شدن کمپرسور، باد گرم زدن، ایجاد سر و صدا در حین کار کردن، یخ زدگی پنل داخلی کولر گازی، کار نکردن دکمه کنترل و ظاهر شدن ارور کولر گازی از مشکلاتی است که باید به سرعت برای سرویس تخصصی کولر گازی با بهترین نمایندگی سرویس انواع کولر گازی تماس بگیرید.

مهمترین دلایل سرویس به موقع کولر گازی اسپیلت را به چند دسته تقسیم کرد :

۱-کاهش مصرف برق کولر گازی
۲-افزایش طول عمر در کولر گازی
۳-سریع خنک کردن در کولر گازی
۴-اطمینان از وجود گاز کافی در کولر گازی
۵-عدم وجود آمدن بوی نامطبوع در کولر گازی

معمولاً کولر گازی را وقتی که از سیستم گرمایش استفاده می‌شود باید در دو نوبت به سرویس کرد :

آیکونحتما بخوانید:

مقایسه و تفاوت کولر گازی با کولر آبی

سرویس دوره ای کولر گازی جهت گرمایش

باید به این نکته توجه داشته باشید سرویس پنل کولر گازی را خودتان می توانید انجام دهید برای این کار قاب روی دستگاه کولر گازی را از دو طرف باید باز کنید و فیلترهای کولر گازی را خارج کنید و با آب خالی تمیز کنید و شستشو دهید و مجدداً در محل خود قرار دهید این نکته را به یاد داشته باشید که نیازی به خشک کردن فیلترها نیست.
کندانسور کولر گازی را باید با کارواش شستشو دهید به همین جهت باید برق اصلی اسپیلت را قطع کنید تا قسمت های برقی آسیبی وارد نشود بعد از سرویس کندانسور اسپیلت اقدام به تست گاز کولر گازی کنید و در صورت نیاز شارژ گاز اسپیلت را انجام دهید.
یکی از دلایل اصلی ایجاد مشکل در کولر گازی های نو نصب اشتباه آن است. در صورتی که کولر گازی در محل صحیح نصب نشود و توسط فرد متخصص این کار انجام نگیرد بعد از گذشت زمان نه چندان زیادی مشکلات متعددی برای کولر گازی پیش میاید.
کولرگازی در تهویه و خنک سازی محیط کار و خانه جایگاه خاصی دارد. چون به سرعت از گرما می کاهد و برخلاف کولر آبی، رطوبت را افزایش نمی‌دهد. به همین دلیل مناسبترین کولر برای مناطق مرطوب، کولرگازی است.
بسیاری از خریداران و استفاده کنندگان کولرگازی به دلیل مشغله بسیار و یا هزینه‌های سرویس و تعمیرات کولرگازی عملا تا زمان خرابی و خاموش شدن دستگاه‌های کولر گازی، هیچ گاه به سرویس کولرگازی فکر نمی‌کنند. آنها این کار را صرفا هزینه‌ای بی دلیل می‌دانند. 

چیزی که هیچ وقت نباید فراموش کنید این است که، تمامی لوازم و ماشین آلات مکانیکی به سرویس‌های دوره‌ای نیاز دارند. شاید ساده ترین مثال در این مورد خودرو شما باشد. اگر در زمان مقرر و مناسب سرویس های مورد نیاز انجام نگیرد عملا عمر خودرو کوتاه شده و هزینه تعمیرات آن بسیار زیادتر از سرویس آن خواهد بود.
باید بدانید که با افزایش کارکرد کولرگازی و عدم انجام به موقع سرویس کولرگازی و کثیفی های داخلی  عملا مدت  زمان بیشتری را جهت خنک نمودن محیط صرف می کند.  

این موضوع  در وهله اول باعث افزایش مصرف برق و هزینه پرداختی آن می‌شود. و در وهله دوم بدلیل  کارکرد زیاد کمپرسور و افزایش آمپر مصرفی ممکن است برد دستگاه، سیم کشی و حتی کمپرسور آسیب جدی و غیر قابل جبرانی ببینند. در صورت بروز چنین مشکلاتی شما متحمل هزینه های  گزاف تعمیر کولرگازی  خواهید شد.
روش کار کولر گازی شباهت زیادی به یخچال دارد که با چرخه تبدیل گاز به مایع و بلعکس باعث تولید سرما می‌شود و سرمای به وجود آمده را به‌وسیله فن به محیط پرتاب می‌کند.

کولر گازی از سه بخش اصلی تشکیل‌شده: 

اواپراتور یا تبخیرکننده که در کولرهای دوتکه درواقع پنل داخلی آن است و همچنین کمپرسور و کندانسور.

اوپراتور قسمتی است که هوای سرد شده را به فضای بیرون پرتاب می‌کند و هوای گرم و مرطوب داخل محیط را به بیرون می‌کشد. کمپرسور نیز وظیفه فشرده نمودن گاز و چرخاندن آن به داخل لوله‌ها را به عهده دارد تا درنهایت هوای خنک، مجدداً تولید و به بیروکولرهای گازی جدید، دارای سیستم‌های نوین فناوری کم‌صدا هستند تا صدای آن‌ها در کمترین حد ممکن و پایین‌تر از ۵۰ دسی‌بل باشد. به همین دلیل، هر نوع صدای غیرطبیعی نشان از مشکل در عملکرد کولر گازی دارد.
این صداها معمولاً طبیعی هستند و دلیل آن سرویس نشدن به‌موقع کولر گازی است به‌طوری‌که با یک سرویس کامل این صداها نیز برطرف خواهند شد. 

آیکونحتما بخوانید:

معرفی انواع انواع داکت اسپلیت

درصورتی‌که بعد از سرویس کولر مشکل حل نشود کمپرسور کولر باید چک شود تا علت صدا مشخص گردد.
یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات کولرهای گازی که برای بیشتر مصرف‌کنندگان ممکن است رخ دهد، بگوش رسیدن صدای زیاد از کولر گازی است. به‌طوری‌که حتی اگر منشأ صدا از پنل بیرونی هم باشد این صدا به فضای داخلی نیز منتقل خواهد شد. درواقع دلیل اصلی بیشتر صداهایی که از پنل بیرونی می‌آید کمپرسور کولر گازی است که معمولاً بعد از گذشت چند سال از زمان استفاده و فرسودگی کمپرسور این صداها نیز بیشتر می‌شوند.
کمپرسور جزو مهم‌ترین قطعات هر کولر گازی است که از روتر و سیم‌پیچ تشکیل‌شده است. اصلی‌ترین وظیفه کمپرسور، بالا بردن فشار مبرد در چرخه حرکت گاز در کولر گازی است.