دستگاه تهویه هوا و تصفیه هوا عبارت‌هایی هستند که گاهی با اشتباه ما به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. درحالی که این دو روش پاکسازی هوا تاثیرات کاملا متفاوتی بر روی کیفیت هوای خانه دارند. از طرفی همانطور که می‌دانید ذرات آلاینده موجود در هوا یکی از عوامل اصلی ابتلا یا تشدید بیماری‌های تنفسی مانند آسم و آلرژی هستند. احتمالا شما هم به دنبال راهی مناسب برای پاکسازی هوا و پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها هستید.

اما سوال اینجاست که برای پاکسازی هوا از چه روشی استفاده کنیم؟ تهویه هوا چه تفاوتی با تصفیه هوا دارد؟ کدام روش مطمئن تر است؟

تهویه هوا چیست؟

اگر بخواهیم تهویه هوا را به شکل ساده توصیف کنیم بدین صورت می‌شود که به دمیده شدن هوای زنده و تازه به داخل محیط و از طرف دیگر خارج شدن هوای بی کیفیت یا به اصطلاح مرده، تهویه هوا می‌گویند. تهویه هوا به روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد که در ساده ترین حالت به وسیله باز بودن پنجره اتاق فرایند صورت می‌گیرد تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا یکیش در این است که تصفیه هوا با باز بودن پنجره انجام نخواهد شد. روش‌های کلی تهویه هوا را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم بندی کرد.

  • تهویه به وسیله سیستم‌های تهویه هوای مکانیکی
  • بهره بردن از سیستم‌های تبریدی
  • روش که طبیعی که باز بودن در و پنجره خواهد بود
  • بهره گیری ترکیبی

تصفیه هوا چیست؟


حال که با تهویه هوا آشنا شدید، نوبت به تصفیه هوا رسیده است تا مفهوم دقیق آن را برای شما شرح دهیم. عموما در هوا همواره آلاینده‌‌هایی وجود دارد که برای سلامتی بدن انسان مضر است و می‌توان با استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا آلودگی‌ها را از هوا پاک کرد. امروزه با وجود پیشرفت زندگی ماشینی و افزایش دودها و آلاینده‌ها، در کنار آلاینده‌های به وجود آمده از پخت و پز در آشپزخانه‌ها، نیاز به هوای پاکیزه در هر خانه‌ای بیش از پیش احساس می‌شود. دستگاه‌های تصفیه هوا هوای درون محیط را گرفته و پس از عبور دادن از فیلتر‌های خود، آلودگی‌ها را دفع کرده و سپس هوای پاکیزه را مجددا به محیط بازمی‌گرداند.

انواع دستگاه تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا عموما در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند که نحوه کارایی آن‌ها با یک دیگر متفاوت است. در حالت کلی دستگاه تصفیه هوا،  در دو مدل سیستم های غیر فعال (Passive) و فعال (Active) کار می‌کنند که سیستم کاری هر کدام از آن‌ها از یک دیگر متفاوت می‌باشد. سیستم‌های پسیو با استفاده از لایه‌های مختلف فیلتراسیون، آلاینده‌های موجود را در خود جذب می‌کنند و پس از پاک سازی، هوای تصفیه شده را به محیط پس می‌دهند. اما در سیستم اکتیو روند کاری بدین صورت است که دستگاه به وسیله فیلتراسیون مخصوص خود یا لامپ‌های UV اقدام به پخش مواد خاصی در هوا می‌کند تا آلاینده‌ها را در همان هوای محیط گرفته و هوا را پاکیزه نماید.

تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا در چیست؟

احتمالا تا به اینجا خودتان نیز با تفاوت این دو معقوله آشنا شده‌اید، تفاوت تهویه هوا با تصفیه هوا در این است که دستگاه‌های تهویه کننده هوا، هوا را از بیرون گرفته و پس از عملیات سرمایشی یا گرمایشی و تمیز کننده، هوا را به داخل محیط می‌دمند و همواره هوای تازه و پاکیزه در محیط وجود دارد، اما دستگاه تصفیه هوا عموما هوای موجود در محیط را دریافت کرده و سپس با دفع آلودگی‌ها از هوا آن را مجددا به محیط بر‌گرداند.

در نهایت باید گفت که آلاینده‌های موجود در هوا در هر شهری متفاوت بوده و نمی‌توان میزان آلاینده‌ها و رطوبت شهری مختلف را با شهر تهران مقایسه کرد و از یک نوع دستگاه استفاده نموده و انتظار جواب یکسان داشت. بهتر است از سیستم تهویه مطبوع مناسب بهره ببرید و هوای دمیده شده به اتاق را تصفیه شده دریافت نمایید، اما در صورتی که اقدام به تهیه دستگاه تهویه هوا داشتید نیز باید به میزان آلاینده و رطوبت و مواد تخصصی که باید بررسی شود دقت کنید تا بهترین نتیجه را از دستگاه خود دریافت کنید.