بهترین دستگاه تصفیه هوا برای کرونا

بخش عمده ای از آلودگی هوا در ایران توسط وسایل نقلیه مانند خودرو ها تولید می شود که در شهر تهران تا 70 درصد این آلودگی سهم آن ها است، باقی مانده این آلودگی ها نیز نتیجه فعالیت نیروگاه ها، صنایع، و مراکز تجاری، اداری و مسکونی است. آلاینده هایی که نقش به سزایی در آلودگی هوا دارند، عبارتند از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، گاز co2، دی اکسید کربن و غیره، که این آلاینده ها می توانند موجب افزایش عفونت های ریوی شوند. برای تصفیه هوای اماکن مسقف با کاربری خانگی، اداری، بیمارستانی و غیره می توان از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کرد. دستگاه تصفیه کننده هوا متناسب با طراحی و ساخت، شامل چند مرحله فیلتر است که قادر به حذف انواع آلاینده ها، بوی بد، ویروس ها و باکتری ها و به طور کلی هرگونه ذرات معلق تا دقت 0.1 میکرون است. استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی می تواند تا حدود زیادی ابتلا به بیماری های قلب، عروق، حساسیت های فصلی ناشی از ذرات معلق و گرده درختان و بیماری های تنفسی نظیر آسم و تنگی نفس را کاهش دهد.

عملکرد دستگاه تصفیه هوای خانگی معمولاً به گونه ای است که برای تصفیه هوای حجم معینی از فضا طراحی و ساخته شده است به عنوان مثال برای تصفیه هوای فضاهایی با زیربنای 20 الی 60 متر مربع با توجه به نوع مدل، اکثر دستگاه های تصفیه هوای خانگی مناسب هستند. در زندگی امروزه با توجه به حجم بالای آلودگی به خصوص در کلانشهر ها، استفاده از دستگاه تصفیه هوا دیگر کالای لوکس نیست و یک نیاز ضروری به شمار می رود.

در این مقاله قصد داریم درباره انواع دستگاه تصفیه هوا، فیلتر های بکار رفته در آن و اهمیت تاثیر هوای تمیز بر سلامتی انسان توضیح دهیم.

معرفی انواع دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا که توسط تکنولوژی فیلترینگ کار می کنند، دارای انواع گوناگونی است که شما میتوانید در منزل و محل کار از آن استفاده نمایید.

 • دستگاه تصفیه هوا رومیزی 
 • دستگاه تصفیه هوا ایستاده  

انواع فیلتر دستگاه تصفیه هوا

فیلتر شدن هوا  به دو شکل انجام می شود که شامل موارد زیر است:

 • فیلتر فعال

در فیلتر شدن فعال (Active)، فرایند با یونیزه کردن آلاینده ها انجام می شود. در این دستگاه ها نیاز به تعویض فیلتر نمی باشد، ولی نکته مهم این است که در فیلتر شدن فعال گاز ازن تولید می شود، که افزایش غلظت گاز ازن در محیط موجب گلو درد، درد قفسه سینه و سرفه می گردد.

 • فیلتر غیر فعال

در فیلتراسیون غیر فعال (Passive)، با مکش هوا به درون دستگاه و عبور از فیلتر های مختلف، هوا تصفیه شده و از جهت مخالف دستگاه خارج می شود.

فیلتر دستگاه تصفیه هوا

به طور کلی، تعداد فیلترها و نوع آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. استفاده همزمان از چند فیلتر، نتیجه بهتری در تصفیه هوا دارد. اگر فردی از وجود یک آلاینده خاص در محیط خود ناراضی است، باید از نوع آلاینده مطلع شده تا فیلتر مناسب برای حذف آن را انتخاب نماید.مراحل تصفیه هوای دستگاه های خانگی متناسب با مدل دستگاه و کاربری ممکن است از 3 تا 7 مرحله متغیر است.

 • پیش فیلتر دستگاه تصفیه هوا (فیلتر شدن اولیه)

در مرحله فیلتر شدن هوای اولیه ذرات جامد بزرگ موجود در هوا نظیر گرد و غبار، پرز فرش و موی حیوانات جذب فیلتر می شوند، این فیلتر قابل شستشو می باشد. شایان ذکر است، انتخاب پیش فیلتر با کیفیت، عمر فیلتر کربن و هپا را افزایش می دهد.

 • فیلتر ثانویه دستگاه تصفیه هوا (پیش فیلتر)

عملکرد این فیلتر نیز همانند فیلتر اولیه می باشد، با این تفاوت که قادر به حذف گرد و غبار با دقت بیشتری است، این فیلتر قابلیت شستشو نیز دارد.

 • فیلتر کربن فعال دستگاه تصفیه هوا (اکتیو)

کربن دارای قابلیت واکنش با اکسیژن است و پس از واکنش، کربن به همراه اکسیژن که کربن اکتیو نام دارد، حاصل می شود. وجود کربن اکتیو در سطح فیلتر موجب جذب بالای آلاینده ها در دستگاه های تصفیه هوا شده است. فیلتر کربن فعال به عنوان جاذب ترین فیلتر شناخته می شود، زیرا توانایی حذف 3000 نوع از ترکیبات مضر گازی را دارا می باشد، همچنین فیلتر کربن فعال موجب بازگشت دوباره آلاینده به هوا نمی شوند.

در دستگاه های تصفیه هوا با سطح تماس بسیار بالا، گازهای مضر نظیر فرمالدئید، H2S و NH3 توسط فیلتر کربن فعال حذف می شود، علاوه بر این فیلتر اکتیو در جذب انواع بو ها و آلاینده ها همچون بوی سیگار، مواد شیمیایی و اسپری ها بسیار موثر است. از نقاط ضعف فیلتر کربن فعال می توان به عدم توانایی در جذب گرد و غبار اشاره نمود، البته قرار گیری این فیلتر در کنار پیش فیلتر و هپا، در فیلتراسیون اصلی، این مشکل را برطرف ساخته است.

 • فیلتر ضد عفونی کننده دستگاه تصفیه هوا

فیلتر کربن اکتیو یا ضد عفونی کننده در دستگاه تصفیه کننده هوا برای حذف عوامل شیمیایی مضر و بوی نامطبوع نظیر بوی سیگار و انواع گازهای سمی مانند دی اکسید سولفور، دی اکسید کربن، منو اکسید کربن و غیره استفاده می شود.

 • فیلتر هپا تصفیه هوا

هپا به عنوان مهم ترین مرحله فیلتراسیون دستگاه های تصفیه هوای خانگی بشمار می رود. از این فیلتر در مقیاس های بزرگتر برای اماکن بهداشتی و درمانی که نیاز به تصفیه هوا با دقت بالا می باشد، استفاده می شود. وجود فیلتر Hepa در دستگاه تصفیه کننده هوا به معنی حذف ذرات با راندمان بالا می باشد، جنس این فیلتر از مواد گیاهی است و با دقت بسیار بالا قادر به حذف آلاینده های میکروبیولوژی، باکتری ها، ویروس ها، عوامل آلرژی زا نظیر گرده گیاهان، قارچ و کپک است و به طور کلی قادر به حذف هرگونه ذرات معلق تا 98 درصد است. دقت فیلتر هپا در دستگاه های تصفیه هوای خانگی معمولاً در محدوده 0.1 میکرون است و به ذرات معلق بزرگتر از این سایز اجازه عبور نمی دهد.با عبور جریان هوا از فیلتر هپا، ذرات معلق درون فیلتر گرفتار می شوند، همین امر موجب پاکی و شفافیت هوا می شود. میزان عملکرد فیلتر هپا وابسته به ضخامت فیلتر و قطر فایبر های تشکیل دهنده آن است. این فیلتر دارای رده بندی های مختلفی است که هر رده از آن دارای کیفیت متفاوتی است.

از مزایای فیلتر هپا، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محافظت در برابر ویروس ها
 • ضد آلرژی
 • کاهش حملات آسمی و تنفسی
 • عدم بازگشت ذرات جذب شده به هوا

هر تکنولوژی در کنار مزایایی که دارد، دارای نقاط ضعف نیز می باشد، از نقاط ضعف فیلتر هپا، علاوه بر ناتوانی در جذب ویروس های بسیار ریز می توان به جذب نکردن بو و دود سیگار نیز اشاره نمود.

 • لامپ مولد اشعه ماوراء بنفش دستگاه تصفیه هوا

لامپ UV در دستگاه تصفیه هوا، با تابش مستقیم اشعه ماوراء بنفش که خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد، موجب نابودی باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می شود. لامپ UV، ویروس ها را تا 6. 97 درصد جذب می کند و با طول موج 254 میلی متر می تواند باکتری ها را به طور موثری نابود سازد. مهم ترین مزیت آن، حذف میکرو ارگانیسم ها می باشد زیرا این امر از مبتلا شدن افراد به بیماری جلوگیری می کند. از نقاط ضعف لامپ ماوراء بنفش می توان به عدم توانایی آن در حذف مواد آلرژی زا، گرد و غبار و دود سیگار اشاره نمود.

 • فیلتر هگا دستگاه تصفیه هوا

این فیلتر قابلیت جذب اکثر گازها را دارا می باشد، فیلتر های هگا از جنس پوشش کربن هستند که نسبت به فیلتر های کربن فعال کارایی بیشتری دارند.

 • فیلتر نانو پلاسما دستگاه تصفیه هوا

فیلتر نانو با استفاده از تکنولوژی نانو توانایی جذب الکتریکی ذرات آلرژی زا و دوده هوا را دارا است. ذرات نانو یون هایی، متشکل از مولکول های آب هستند که به منظور بوزدایی و حذف آلودگی ها، توانایی نفوذ به الیاف پرده ها، مبلمان و همچنین گوشه های اتاق را دارند.منشأ ذرات نانو از رطوبت مایع شده درونی هوا است، لذا نیازی به منبع آب به منظور تولید ذرات نانو در دستگاه تصفیه کننده هوا نیست. این ذرات پس از تولید به وسیله مولد به همراه جریان هوا در محیط پراکنده می شوند. لازم به ذکر است که وجود فیلتر نانو با وجود مزایایی که به همراه دارد سبب افزایش قیمت تصاعدی دستگاه های تصفیه هوای مجهز به این فیلتر شده است.

 • فیلتر یون منفی دستگاه تصفیه هوا

اکثر آلاینده ها و مواد آلرژی زای معلق در هوا دارای بار مثبت بوده و همان طور که از نام یون منفی مشخص است، این یون دارای بار منفی است، که موجب می شود جاذبه ای در میان آلاینده های معلق در هوا ایجاد شود، نتیجه این امر افزایش وزن و یکپارچه شدن آلاینده ها و در نهایت خارج شدن از حالت معلق و قرار گیری آن ها بر روی زمین است.

در فضایی مانند جنگل یا کنار رودخانه و روستاها، که انسان احساس طراوت می کند، میزان یون های مثبت و منفی تقریبا برابر است اما در شهر های آلوده میزان این یون ها دچار تغییر و تحول شده و توازن آن ها از بین می رود. میزان یون های منفی در روستا ها حدود 2000 تا 4000 یون منفی در سانتی متر مکعب است که این میزان در کوهستان ها به بیش از 10000 یون منفی در سانتی متر مکعب می رسد. لازم به ذکر است که در صورت عدم تولید مرتب یون منفی این آلاینده های حجیم، می توانند دوباره به هوا باز گردند.

از مزایای فیلتر یون منفی می توان موارد زیر را نام برد:

 • جلوگیری از پیر شدن سلول های بدن
 • دارای اثر جوان کنندگی
 • رفع خستگی بدن و افزایش سوخت و ساز آن
 • تلطیف هوا
 • به عنوان داروی ضد افسردگی در درمان اختلالات عاطفی فصلی
 • حذف ذرات تا 0.01 میکرون
 • ضدعفونی ویروس و باکتری موجود در محیط

از نقاط ضعف فیلتر یون منفی می توان به تولید گاز ازن اشاره نمود زیرا وجود غلظت بالای گاز ازن در محیط موجب سوزش گلو می شود.

فیلتر های انتخابی دستگاه تصفیه هوا

بهترین دستگاه تصفیه هوا در کنار فیلتر های یاد شده بر حسب شرایط، فیلتر انتخابی به آن اضافه می شود تا با توجه به محیطی که دستگاه تصفیه هوا خانگی در آن قرار دارد، فیلتراسیون با کیفیت بهتری صورت پذیرد. از جمله این فیلتر ها در دستگاه تصفیه هوا می توان،فیلتر های فرمالدئید، شن های زرد، آنفولانزای انسانی، لژیونلا و ضد آلرژی را نام برد.

 • فیلتر فرمالدئید دستگاه تصفیه هوا

فیلتر فرمالدئید در دستگاه تصفیه هوای خانگی یک گاز شیمیایی بدون رنگ با بوی تند است که قادر به حذف ترکیبات عالی و سرب از محیط است.

 • فیلتر شن های زرد دستگاه تصفیه هوا

این فیلتر در دستگاه تصفیه هوای خانگی تا 98 درصد ریزگرد ها و گرد و غبار های محیط را حذف می کند، علاوه بر این فیلتر شن های زرد موجب از بین رفتن ترکیبات اکسید سولفور و اکسید نیتروژن از محیط می شوند.

 • فیلتر آنفولانزای انسانی دستگاه تصفیه هوا

فیلتر آنفولانزای انسانی، ذرات آلرژی زا و ویروس سرما خوردگی را در اطراف دستگاه تصفیه هوای خانگی حذف می کند.

 • فیلتر لژیونلا دستگاه تصفیه هوا

این فیلتر توان حذف ویروس لژیونلا را دارد. فیلتر لژیونلا، برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، از جمله کودکان و سالمندان ضروری است.

 • فیلتر ضد آلرژی دستگاه تصفیه هوا

فیلتر ضد آلرژی در دستگاه تصفیه هوای خانگی ذرات آلرژی زای موجود در محیط که شامل ساس، کنه و غیره است را حذف می کند. این فیلتر همچنین قابلیت به دام انداختن فیلتر آنفولانزای فصلی را نیز داراد.

ویژگی بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی

امروزه برخی از دستگاه های تصفیه هوا به دلیل دارا بودن برخی ویژگی ها از محبوبیت بیشتری نزد کاربران برخوردار است، از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دارا بودن نشانگر زمان تعویض فیلتر
 • سطح موثر فیلتراسیون بالا
 • دارا بودن سنسور های کیفیت هوا
 • زمان تعویض فیلتر های دستگاه تصفیه هوای خانگی

تمامی فیلترهای دستگاه تصفیه هوای خانگی نیاز به تعویض مداوم ندارند، اما فیلتر های قابل تعویض بهتر است، به صورت سالانه جایگزین شوند. برخی از دستگاه های تصفیه هوا دارای سنسور برای نمایش زمان تعویض فیلتر ها می باشند و در صورت گرفتگی فیلتر بیش از حد مجاز، آن را بر روی نمایشگر و یا با چراغ نشان می دهند. فیلترهای اولیه و ثانویه قابلیت شستشو دارند و در صورت گرفتگی می توان آن ها را به صورت دوره ای تمیز کرد. اما فیلتر های کربنی و هپا با توجه به مکانیزم تصفیه آن ها قابلیت شستشو و باد گرفتن را ندارند و باید به صورت سالیانه تعویض شوند.

دستگاه تصفیه هوا رطوبت ساز

دستگاه های تصفیه هوا که دارای بخور سردهستند قادر به افزایش رطوبت محیط و کاهش الکتریسیته ساکن است و نحوه استفاده از آن ها به دین صورت است که با اضافه نمودن آب به محفظه دستگاه تصفیه می توان از آن هم به عنوان دستگاه تصفیه هوا و هم به عنوان رطوبت ساز استفاده نمود.

ضرورت و اهمیت استفاده از دستگاه تصفیه هوا

آیا می دانید روزانه بیش از دو قاشق ذرات آلوده موجود در هوا را تنفس می کنیم؟ تنفس یک کودک در هوای آلوده، معادل 4 نخ سیگار می باشد. آیا می دانید ریزترین این ذرات آلوده، خطرناک ترین، آن ها نیز است؟ دانشمندان و متخصصان تنفسی بر این باورند که استفاده از دستگاه های تصفیه هوا برای کلیه کسانی که در مناطق و شهرهای آلوده مانند تهران زندگی می کنند، ضرورت دارد و همچنین برای کودکان، نوجوانان، افراد مسن، بیماران قلبی و بانوانی که باردار هستند، استفاده از دستگاه های تصفیه هوا بسیار سودمند است.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، هوای محیط های بسته، می تواند تا 5 برابر آلوده تر از محیط های خارجی باشد. با توجه به اینکه انسان حدود 90 % عمر خود را در فضای بسته سپری می کند، اهمیت استفاده از هوای پاکیزه دو چندان می شود.

تاثیر آلودگی هوا بر بدن انسان

بسیاری از بیماری های رایج که حتی در مواردی باعث مرگ زودرس انسان ها می شود ناشی از استنشاق هوای آلوده است. طبق آمار های جهانی سالانه حدود 4.500.000 نفر بر اثر آلودگی هوا، جان خود را از دست می دهند که در ایران نیز میزان این آمار بالا است و تنها در شهر تهران سالانه حدود 5000 نفر جان خود را بر اثر بیماری های ناشی از آلودگی هوا از دست می دهند. تصویر زیر آماری است که در سال 1395 توسط منبع خبری ایرنا منتشر شده است.از بیماری های ناشی از استنشاق هوای آلوده می توان آسم، فشار خون، آلرژی، تنگی نفس و حملات قلبی، مغزی و انواع سرطان ها و غیره را نام برد، همچنین چشم ها جزء اندام های حساس بدن است که در تماس مستقیم با ذرات آلاینده دچار سوزش و آبریزش می شوند. سرب موجود در هوا نیز از عوامل بروز بیماری های پوستی نظیر حساسیت و اگزما است.بیماری های فوق ارتباط مستقیم با آلودگی و آلاینده های موجود در هوا دارند، این آلاینده ها شامل انواع گاز های سمی همچون منو اکسید کربن، سرب، دی اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن، ذرات جامد معلق، مواد آلی، هیدروکربن ها و غیره است. تصور بعضی از افراد، این است که با در خانه ماندن دیگر آلودگی هوا ما را تهدید نمی کند که این یک تصور اشتباه است. کنترل هوای بیرون برای ما غیر ممکن است، ولی توجه به این نکته ضروری است که انسان ها حدود 80 درصد زمان خود را در محیط های بسته می گذرانند، در نتیجه می توانیم هوای محیط بسته را کنترل کنیم.

نکات خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی و صنعتی

برخی از نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه هوا شامل موارد زیر است:

 1. فیلترهای تعبیه شده دستگاه تصفیه هوا
 2. امکانات تکنولوژیکی
 3. اثر بخشی سیستم تصفیه هوای خانگی
 4. مساحت زیر بنا و مقدار فضای تحت پوشش
 5. طراحی و زیبایی دستگاه تصفیه هوا
 6. قیمت دستگاه
 7. طراحی متناسب با اقلیم
 8. عملکرد دستگاه
 9. میزان آلودگی صوتی
 10. میزان مصرف انرژی
 11. خدمات پس از فروش

بهترین برند و پرفروش ترین دستگاه تصفیه هوا

حامی گلدن به عنوان وارد کننده و پخش کننده دستگاه تصفیه هوا در تهران، ارائه دهنده بهترین برند دستگاه تصفیه هوا است.

 بهترین دستگاه تصفیه هوا موجود در بازار که همراه 18ماه گارانتی و 5سال خدمات پس از فروش است دستگاه تصفیه هوا جی پلاس است که در دو مدل GAP-450I و GAP-670IK روانه بازار شد.

دستگاه تصفیه کننده هوا جی پلاس مدل GAP-450IK

تصفیه کننده هوا «جی پلاس» (G Plus) مدل GAP-450IK با حجم هوای خروجی 300 متر مکعب بر ساعت برای فضایی با مساحت حداکثر 40 متر مربع طراحی شده است. قابلیت‌ بخور این مدل می‌تواند فواید زیادی از جمله کنترل رطوبت محط داشته باشد. همچنین مرطوب کردن محیط در فصل‌های سرد می‌تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند. این دستگاه دارای حالت های عملکرد هوشمند و خواب است. در حالت هوشمند دستگاه به صورت خودکار میزان آلودگی هوای محیط را تشخیص داده و میزان هوای خروجی را تنظیم می‌کند. همان‌طور که از نامش پیداست، حالت خواب هنگام خواب کاربرد دارد و این حالت دستگاه صدای کمتری تولید می‌کند. البته حداکثر میزان صدای تولیدی این دستگاه برابر با 55 دسی بل است. نشانگر اتمام آب، تعویض فیلتر و کیفیت هوا نگهداری از دستگاه را ساده‌تر کرده‌اند. در پایان این که سیستم فیلتراسیون مدل GAP-450IK از یک فیلتر هپا و یک فیلتر کربن فعال تشکیل شده است.

دستگاه تصفیه کننده هوا جی پلاس مدل GAP-670IK

تصفیه کننده هوا «جی پلاس» (G Plus) مدل GAP-670IK با حجم هوای خروجی 400 متر مکعب بر ساعت برای فضایی با مساحت حداکثر 60 متر مربع طراحی شده است. این دستگاه به تایمر مجهز است که کاربر می‌تواند قبل از خواب، هنگام نظافت یا قبل از بیرون رفتن از خانه از آن استفاده کند. به این صورت دستگاه فقط وقتی که به آن نیاز داریم کار خواهد کرد. قابلیت‌ بخور این مدل می‌تواند فواید زیادی از جمله کنترل رطوبت محط داشته باشد. همچنین مرطوب کردن محیط در فصل‌های سرد می‌تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند. این دستگاه دارای حالت های عملکرد هوشمند و خواب است. در حالت هوشمند دستگاه به صورت خودکار میزان آلودگی هوای محیط را تشخیص داده و میزان هوای خروجی را تنظیم می‌کند. همان‌طور که از نام Sleep Mode پیداست، هنگام خواب کاربرد دارد و این حالت دستگاه صدای کمتری تولید می‌کند. البته حداکثر میزان صدای تولیدی این دستگاه برابر با 65 دسی بل است. نشانگر اتمام آب، تعویض فیلتر و کیفیت هوا نگهداری از دستگاه را ساده‌تر کرده‌اند. در پایان این که سیستم فیلتراسیون مدل GAP-670IK از یک فیلتر هپا و یک فیلتر کربن فعال تشکیل شده است.